SERWIS: fer.org.pl publikacje płyty
 
KALENDARZ WYDARZEŃ
 

11 listopada 2009
Muzyka z doliny Baryczy

Fundacja EkoRozwoju wydala płytę Barycz. Płyta ta to nie tylko projekt muzyczny. Inspiracją do jej powstania było naturalne bogactwo Doliny Baryczy czerpiące swoje źrodło w harmonii przyrody i człowieka. Nie byłoby bowiem tego ptasiego raju bez tworzonych tu ludzkimi rękami, począwszy od XIII wieku stawów rybnych. Dzisiaj ponownie kultura zawarła sojusz z naturą. Muzyka, która ożywia serca i uspokaja dusze przyczynia się jednocześnie do promocji bioregionu i ochrony jego unikatowej przyrody. Wpływy ze sprzedaży płyty posłużą właśnie temu celowi.

Praca z głosami ptaków okazała się trudna: są na tyle wyraziste, że mają tonację i brzmienie bardzo określone, ale nijak się mają do ludzkiej; muzyki i zasad kompozytorskich. Próbowaliśmy iść za nimi lub oddać chociaż odbierany przez nas ładunek emocji. Do tej pory nagraliśmy trzy płyty z głosami zwierząt i mamy za sobą pracę z głosami fok, morświnów, orki i delfina butlonosego. Tym razem na parę tygodni nasz dom zapełnił się głosami dziesiątków gatunków ptaków, płazów, owadów i ssaków. Wszystkie, za sprawą znakomitych nagrań terenowych Zdzisława Pałczyńskiego były niezwykle interesujące i inspirujące, ale musieliśmy dokonać selekcji. Na płycie usłyszycie około 35 gatunków dziko żyjących ptaków, płazów, owadów i ssaków oraz jeden interesujący gatunek domowy. Głosy nie zostały przetworzone i nie użyliśmy ich jako materiału dźwiękowego do eksperymentów sonorystycznych, co często się stosuje w tego rodzaju realizacjach. Przyrodnicza część dźwięków jest zatem naturalna i głosy gatunków mogą być identyfikowane jak w swego rodzaju atlasie dźwiękowym. Pojedyncze głosy zwierząt zestawiliśmy biorąc pod uwagę możliwość ich występowania obok siebie i czas w jakim są najbardziej gadatliwe. Ten klucz czasem ustępował chęci opowiedzenia muzycznej historii, jak ta o polowaniu dudka na turkucia podjadka, który wcale nie przejmował się saksofonistą kontemplującym muzykę świerszczy... lub ta, w której wykorzystaliśmy głosy ...ryb. W nagraniach użyliśmy głównie akustycznych instrumentów nie stroniąc od ich studyjnego przetwarzania.
Płytę zalecamy słuchać cicho, najlepiej niewiele ponad progiem słyszalności, co dobrze oddaje nasz muzyczny zamysł i kontemplacyjny walor naturalnych brzmień, bowiem przewodnią nicią naszej muzyki jest chęć uszanowania żywego organizmu Doliny Baryczy z jego własnymi rytmami, językiem i powiązaniami. Oby nasza praca przyniosła pomyślny skutek i pomogła w zachowaniu tego niezwykłego miejsca.

Płytę można kupić w sklepie internetowym
SERPENT.PL

prawa autorskie: TERRA login