SERWIS: fer.org.pl publikacje książki
 
KALENDARZ WYDARZEŃ
 
min
Przeczytaj

11 września 2011
Zrównoważona Energia - bez pary w gwizdek

mala fotka

Oddajemy Państwu do ręki polską wersję książki Davida JC MacKaya, która jest swoistym kompendium wiedzy na temat zrównoważonej energii.

O czym jest ta książka?

 
Zależy mi na zredukowaniu brytyjskiej emisji nonsensów – czczej gadaniny o zrównoważonej energii. Wszyscy mówią, że pozbycie się paliw kopalnych jest ważne i wszystkich nas zachęca się, aby „zrobić różnicę”, jednak wiele z rzeczy, które mają ją zrobić, zupełnie nie składa się w sensowną całość.
 
Emisja nonsensów utrzymuje się na wysokim poziomie, bo ludzie dają się ponosić emocjom (na przykład w kwestii farm wiatrowych i energii jądrowej), a nikt nie mówi o liczbach. A nawet jeśli pojawiają się liczby, to są dobierane tak, aby wyglądały imponująco, robiły wrażenie i pozwalały wygrywać punkty w argumentacji, zamiast służyć rzeczowej, opartej na faktach dyskusji.
 
To książka otwarcie mówiąca o liczbach. Celem jest ominięcie pułapek nonsensów i poprowadzenie czytelnika do działań, które naprawdę uczynią różnicę i stategii, które złożą się w sensowną całość.
 
To jest darmowa książka
 
Nie napisałem tej książki, aby zarobić pieniądze. Napisałem ją, ponieważ zrównoważone sposoby wytwarzania energii są ważne. Jeśli chcesz mieć tę książkę za darmo na własny użytek, nie ma problemu – jest dostępna w Internecie pod adresem: www.withouthotair.com (ANG). (Wersja polska książki jest dostępna na serwisie FER http://eko.org.pl/energia.
 
Ta książka jest darmowa także w szerszym sensie: możesz bezpłatnie wykorzystywać cały materiał z tej książki, z wyłączeniem komiksów i fotografii, które mają podanego autora, zgodnie z wytycznymi Creative Commons Attribution-Non-Commercial-Share-Alike 2.0 UK: England & Wales Licence. (Komiksy i fotografie są wyłączone, gdyż autorzy dali mi prawa tylko do umieszczenia ich prac w książce, a nie do dalszego udostępniania w oparciu o tę licencję). Szczególnie zachęcam do wykorzystywania materiałów dla celów edukacyjnych. Moja strona internetowa zawiera osobne pliki wysokiej rozdzielczości każdego z umieszczonych w książce rysunków
 
Jak pracować z tą książką
 
Niektóre rozdziały rozpoczynają się cytatem. Nie zakładaj, że to, że cytuję jakąś myśl, oznacza, że zgadzam się z nią. Pomyśl o tych cytatach raczej jak o prowokacjach i hipotezach, które będą weryfikowane. Wiele początkowych rozdziałów (numerowane 1, 2, 3, . . . ) mają powiązane z nimi dłuższe rozdziały techniczne (A, B, C, . . . ). Te rozdziały techniczne zaczynają się na stronie 269.
 
Na końcu każdego rozdziału znajdują się dalsze notki i wskazania źródeł i odnośników. Uważam, że odnośniki, kiedy zaśmiecają główny tekst, tylko przeszkadzają w lekturze – nie ma więc odnośników w tekście. Jeśli uwielbiasz odnośniki, możesz je dodać – prawie każde znaczące stwierdzenie będzie miało powiązaną z nim notkę na końcu rozdziału, ze wskazaniem źródła lub informacją uzupełniającą.
 
Tekst zawiera również hiperłącza do zasobów internetowych. Gdy hiperłącze jest potwornie długie, używam tzw. usługi skracania linków TinyURL, i umieszczam skrótowy kod w tekście, taki jak np. [yh8xse] – oraz pełny wskaźnik na końcu książki na stronie 371. yh8xse to skrót adresu URL, w tym przypadku: http://tinyurl.com/yh8xse. Kompletna lista wszystkich adresów URL w książce znajduje się w http://tinyurl.com/yh8xse. Liczę na informacje zwrotne i poprawki. Zdaję sobie sprawę, że mnie też mogą się przytrafić błędy, a we wczesnych wersjach książki niektóre moje liczby były chybione nawet o czynnik 2. Mam nadzieję, że pozostałe błędy są mniejsze, ale na pewno będę aktualizował dane zawsze, gdy w procesie pogłębiania swojej wiedzy o zrównoważonej energii poznam nowe fakty.
 
Jak cytować tę książkę:
 
David J.C. MacKay Sustainable Energy – without the hot air. UIT Cambridge, 2008. ISBN 978-0-9544529-3-3. Dostępna nieodpłatnie w Internecie pod adresem www.withouthotair.com (ANG), David J.C. MacKay Zrównoważona energia – bez bicia piany Fundacja EkoRozwoju, 2011, 978-83-923848-1-6. Dostępna bezplatnie w Internecie pod adresem www.eko.org.pl/energia (PL)
 
Polskie wydanie:
Fundacja EkoRozwoju
ul. Białoskórnicza 26
PL 50-134 Wrocław
tel./fax: 713430849, 713445948
e-mail: biuro@eko.wroc.pl
www.fer.org.pl
 
Książka wydana w ramach projektu „Klimatyczna Energia – ogólnopolska kampania promująca racjonalne gospodarowanie energią” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
 
Wrocław 2011, Wydanie I
Printed in Poland
ISBN 978-83-923848-1-6
 
wersja internetowa:
Andrzej Mazik 
eko.org.pl
(publikacje, książki )
  1. Zrównoważona Energia - bez pary w gwizdek
  2. Książki
prawa autorskie: TERRA login