Dobre praktyki w Polanicy
Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju we współpracy z Instytutem Ekonomii Środowiska oraz WWF zorganizowały w dniach 27 – 28 czerwca w Polanicy Zdroju seminarium prezentujące lokalne inicjatywy realizowane w harmonii z przyrodą. Seminarium podsumowywało serię ponadregionalnych warsztatów dla przedstawicieli samorządów, lolanych partnerstw oraz organizacji pozarządowych. Celem seminarium było zaprezentowanie i omówienie ciekawych inicjatyw na rzecz ochrony środowiska i rozwoju lokalnego, które kwalifikują się do wsparcia z funduszy UE. Podczas seminarium zwrócono uwagę na szczególne znaczenie jakie odgrywać mogą partnerstwa pomiędzy samorządami, a przedstawicielami lokalnych organizacji pozarządowych w podejmowaniu tego typu inicjatyw.
Miejsce na seminarium podsumowujące serię krajowych warsztatów wybraliśmy nieprzypadkowo. Dolny Śląsk to jeden z wiodących regionów w naszym kraju pod względem rozwoju partnerstw międzysektorowych. Lokalizacja seminarium w bliskości Czech pozwoliła też skutecznie przyjrzeć się zaawansowanym doświadczeniom naszych sąsiadów z wdrażania rozwoju lokalnego w harmonii z przyrodą. Istotne są również regionalne doświadczenia związane z wykorzystaniem funduszy strukturalnych. Regionalny Program Operacyjny (2007 – 2013) dla województwa dolnośląskiego może być dla innych województw dobrym przykładem uwzględnienia celów środowiskowych i przyrodniczych w priorytetach rozwojowych.
Seminarium prowadzone było przez ekspertów wdrażających praktyczne projekty rozwojowe umiejętnie wykorzystujące potencjał przyrodniczy. Byli wśród nich są m.in. przedstawiciele organizacji pozarządowych inicjujących i realizujących projekty partnerskie z samorządami lokalnymi. Spore zainteresowanie, a nawet entuzjazm wzbudziły zaprezentowane projekty „Czarna owca – skazani na ochronę przyrody” (projekt realizowany we współpracy z zakładem karnym), „Szlak Odry”, czy też „Wioski beztroski”. Uczestnicy seminarium z dużą uwagą zapoznali się również z dylematami związanymi z opóźnieniami wprowadzenia sieci Natura 2000 oraz szansami związanymi z funduszami strukturalnymi w nowym okresie 2007 – 2013, oraz interesującymi doświadczeniami organizacji z Czech. Seminarium było też okazją do spotkania Lokalnych Grup Działania z terenu Polski południowo-zachodniej oraz dyskusji nad planem dalszych działań. Owocne obrady urozmaicone zostały sesją degustacyjną z bogatym menu serwowanym przez lokalnych rolników ekologicznych oraz terenową wycieczką rowerową. Mamy nadzieje, że wiedza i inspiracja przekazana podczas seminarium zachęci przedstawicieli samorządów oraz partnerów społecznych do podejmowania wspólnych inicjatyw.
Krzysztof Smolnicki
Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju
przeczytaj rowniez:
Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju we współpracy z Instytutem Ekonomii Środowiska oraz WWF zorganizowały w dniach 27 – 28 czerwca w Polanicy Zdroju seminarium prezentujące lokalne inicjatywy realizowane w harmonii z przyrodą.
|