Podsumowanie konferencji „Jak chronić aleje w Polsce?”Przez dwa ostatnie stulecia posadzono przy drogach wiele drzew, które rosły przez kilkadziesiąt, a nieraz kilkaset lat. Ostatnio duża ich część została wycięta, najczęściej w związku z modernizacją dróg. Masowa wycinka drzew przydrożnych wywoływała protesty miłośników przyrody, krajobrazu oraz historyków, a często także lokalnych mieszkańców.
Od 2007 roku Fundacja EkoRozwoju podejmuje działania na rzecz odwrócenia tego niekorzystnego trendu – z 55 zarządcami dróg i trzema organizacjami pozarządowymi posadziła 30 000 drzew wzdłuż dróg różnych kategorii, a wiele starych drzew uchroniono przed pochopną wycinką. Dowodzi to tego, że przy polskich drogach jest miejsce dla drzew, a wycinać należy tylko wtedy, gdy jest to wystarczająco uzasadnione. Podsumowaniem dotychczasowych działań była ogólnopolska konferencja „Jak chronić aleje w Polsce?”, która odbyła się 23 maja br. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
W konferencji uczestniczyło ponad 110 osób reprezentujących różne środowiska - obecni byli m.in. przedstawiciele zarządów dróg różnych szczebli, samorządowcy, urzędnicy z Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska, architekci krajobrazu, przyrodnicy, arboryści, pszczelarze. Na sali zgromadzili się zarówno przedstawiciele instytucji, które wnioskują o wycinkę drzew, jak i osoby, które nie moga pogodzić się z tym, że drzewa tak często są wycinane.
Konferencja otworzyła kolejny etap programu Drogi dla Natury, który skupiać się będzie na tworzeniu gminnych programów zadrzewieniowych oraz szkoleniu urzędników decydujących o losie przydrożnych drzew. Program obejmuje także szereg działań medialnych – najważniejszych z nich jest konkurs fotograficzny „Najpiękniejsza Aleja”. Pierwsza edycja konkursu właśnie została ogłoszona, kolejne będą ogłaszane w kolejnych latach.
Bardzo nas cieszy tak wielkie zainteresowanie konferencją - mamy nadzieję, że przełoży sie ono na działania na rzecz alej. Zachęcamy do podejmowania takich działań - zarówno sadzenia drzew jak i obrony starych drzew przed niepotrzebna wycinką. Pamiętajmy przy tym, że los przydrożnych drzew rozstrzyga się w urzędzie gminy - nie przykuwajmy się do drzew: rozmawiajmy, edukujmy i wyjaśniajmy. Mamy nadzieję, że książka "Aleje - skarbnice przyrody", która trafiła w ręce uczestników konferencji stanie się praktycznym narzędziem działań na rzecz przydrożnych drzew.
Zainteresowanych otrzymaniem publikacji prosimy o kontakt: przyjaciele@aleje.org.pl
Do zapoznania się ze szczegółową relacją z konferencji zapraszamy na strone www.aleje.org.pl.
|