Medialnie o odpadach
Fundacja EkoRozwoju zaprasza na seminarium dla dziennikarzy, przedstawicieli mediów internetowych i specjalistów ds. promocji
Czas i miejsce
Wrocław, 12.09.2012 (środa) Infopunkt Nadodrze, ul. Łokietka 5
Start godzina 10:00 planowane zakończenie do 12:00 (możliwość dalszych konsultacji po godzinie 12:00)
Tematyka
nowe prawo odpadowe - konsekwencje z niego wynikających dla przeciętnego „Kowalskiego” i nowa rola samorządów,
innowacyjne metody atrakcyjnego informowania o odpadach / zapowiedzi atrakcyjnych wydarzeń w ramach kampanii "Śmiecenie odpada"
Rady na odpady - odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Uczestnikom oferujemy
kompendium wiedzy o odpadach dla dziennikarzy - w formie pakietu informacyjnego składającego się z tekstów, zestawów zdjęć, filmów - UWAGA pakiet przekazujemy z otwartymi i nieograniczonymi prawami autorskimi - co umożliwia swobodne wykorzystywanie materiałów we własnych publikacjach,
praktyczny zestaw antyodpadowy - w formie praktycznej torby z up-cyklingu i pendriva z przetworzonego tworzywa sztucznego (ilość limitowana - decyduje kolejność zgłoszeń),
możliwość uzyskania odpowiedzi na dodatkowe pytania.
Zgłoszenia
Zgłoszenia przyjmujemy na adres media@recykling.org.pl
W zgłoszeniu prosimy o podanie instytucji którą Państwo reprezentują oraz telefonu kontaktowego, a także informacji, którą lokalizację Udział w warsztatach jest bezpłatny.
Informacji dodatkowych udziela: Krzysztof Smolnicki krzysiek@eko.org.pl 601205658
Pozostałe informacje
Warsztaty kierujemy do dziennikarzy mediów lokalnych, regionalnych, w tym osób prowadzących pisma i biuletyny samorządowe oraz strony internetowe, a także dziennikarzy prasy, radia, telewizji osób zajmujących się promocją w jednostkach samorządu terytorialnego.
- Na czym polegają nowe zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminie:
- Za właściwy odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych odpowiedzialna będzie Gmina, a nie jak dotychczas, firma odbierająca odpady.
- Za wywóz i zagospodarowanie odpadów właściciele nieruchomości będą ponosić ujednoliconą opłatę na rzecz gminy.
- W zamian za opłatę gmina wybierze w drodze przetargu przedsiębiorcę, który opróżni pojemnik na odpady, a jego zawartość wywiezie i podda dalszemu zagospodarowaniu.
- W celu naliczenia opłaty właściciel nieruchomości w I połowie 2013 r. złoży do gminy DEKLARACJĘ, która będzie podstawą do naliczenia opłaty ponoszonej przez mieszkańców nieruchomości. Deklaracje przyjmie wydział podatków i opłat urzędu gminy.
- W przypadku niezłożenia deklaracji gmina w drodze decyzji samodzielnie określi opłatę jaką powinien ponosić właściciel nieruchomości.
- Gmina może w drodze uchwały postanowić o odbieraniu odpadów komunalnych także od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, tj. placówek handlowych, usługowych, podmiotów publicznych.
- Gmina zorganizuje selektywne zbieranie odpadów (papier, metal, tworzywa sztuczne, szkło, opakowania wielomateriałowe, odpady ulegające biodegradacji).Właściciel nieruchomości będzie przestrzegać zasad zbierania tych odpadów, zgodnie z gminnym regulaminem.
- Każdy mieszkaniec gminy będzie mógł nieodpłatnie oddać zebrane odpady do specjalnie zorganizowanych punktów selektywnego zbierania odpadów.
- Gmina poinformuje wszystkich mieszkańców o zasadach składania deklaracji i nowych warunkach funkcjonowania systemu.
- Właściciel nieruchomości lub mieszkaniec posiadający dotychczas samodzielną umowę z firmą wywozową powinien pamiętać o wypowiedzeniu tej umowy z dniem 1 lipca 2013 r.
Korzyści z wprowadzanych zmian :
- Objęcie wywozem i segregacją odpadów wszystkich nieruchomości na terenie gminy/ miasta. Na jednym osiedlu (rejonie) mieszkańcy będą obsługiwani przez jedną firmę wywozową z którą umowę podpisze gmina.
- Możliwość oddawania odpadów problemowych do specjalnych punktów selektywnego zbierania odpadów.
- Zmniejszenie ilości dzikich wysypisk.
Więcej o wprowadzanych zmianach na warsztatach „Medialnie o odpadach” oraz na stronie www.recykling.org.pl
Zapraszamy ! |