Jak lokalny lider zmienia 艣wiat? Akademia Lidera w Gruzji
Posadzone drzewa, warsztaty r臋kodzie艂a dla dzieci, pomalowane p艂oty i wyremontowane podwórka przy przedszkolach, wytyczony szlak turystyczny i nowa przestrze艅 dla mieszka艅ców wiosek – w ci膮gu trzech miesi臋cy z inicjatywy dwunastu lokalnych liderów z Gruzji zrealizowa艂o ma艂e inicjatywy na rzecz lokalnych spo艂eczno艣ci.
Podczas dwóch zjazdów Akademii, pod kierunkiem gruzi艅skich trenerów, lokalni liderzy uczyli si臋 podstaw pracy ze swoimi spo艂eczno艣ciami m.in. identyfikowania problemów oraz przekuwania ich na cele i konkretne dzia艂ania, w艂a艣ciwej komunikacji oraz anga偶owania cz艂onków spo艂eczno艣ci do wspó艂dzia艂ania. Dziesi臋ciu najaktywniejszych uczestników wzi臋艂o udzia艂 w wizycie studyjnej w Polsce, poszukuj膮c tutaj inspiracji do dalszych dzia艂a艅.
Efektem ich pracy by艂y Ma艂e Projekty, czyli dzia艂ania podj臋te z lokaln膮 spo艂eczno艣ci膮 na rzecz rozwi膮zania wspólnie zidentyfikowanych problemów. W dziesi臋ciu wioskach rzeczywisto艣膰 zacz臋艂a si臋 zmienia膰.
W wiosce Darkweti (rejon Chiatura) za spraw膮 Manany Mobedadze oraz Madony Kurtsadze wir pracy porwa艂 niemal ca艂膮 wosk臋 : panowie nosili kamienie, murowali, naprawiali, konstruowali, panie organizowa艂y posi艂ki. Lokalny biznes udost臋pni艂 traktor oraz materia艂y budowlane,. Efektem stara艅 jest wyremontowany skwerek przy Centrum Kultury, który przerodzi艂 si臋 w miejsce spotka艅 dla ucz臋szczaj膮cej do Centrum m艂odzie偶y oraz mieszka艅ców wioski.
W Satsire (rejon Tkibuli) dzi臋ki wysi艂kom mieszka艅ców zabezpieczono uj臋cie wody dla okolicznych wiosek. Panowie pracuj膮cy na zmiany oczy艣cili teren, postawili ogrodzenie, zabezpieczyli wej艣cie do 400-tonowej cysterny, która latem stawa艂a si臋 niebezpiecznym k膮pieliskiem dla dzieci. Ca艂o艣ci膮 prac kierowa艂a Lela Zarnadze.
W Terjoli, w zaj臋ciach z r臋kodzie艂a uczestniczy艂a m艂odzie偶 z Dziennego Centrum Opieki dla dzieci niepe艂nosprawnych. Dzi臋ki inicjatywie Natii Gamkrelidze zorganizowano warsztaty, w których pomagali wolontariusze z okolicznych szkó艂, zorganizowano tak偶e wystaw臋 i prezentacj臋 prac. Mamy nadziej臋, 偶e tego typu inicjatywy b臋d膮 kontynuowane dzi臋ki nauczycielom,przeszkolonym z zakresu wykorzystania technik r臋kodzielniczych w pracy z dzie膰mi.
Turysta, który dotrze w okolice Nikortsmindy (rejon Ablorauri) b臋dzie mia艂 okazj臋 przej艣膰 si臋 szlakiem oznaczonym przez Raczy艅ski Klub Turystyczny, który zaprowadzi go do pobliskiej jaskini i malowniczych ruin cerkwi zagubionych w lesie. Nad oczyszczeniem szlaku i jego oznaczeniem pracowa艂a m艂odzie偶 z Amblorauri oraz Klub Turystyczny pod kierownictwem Natii Maisashvili.
W Kursebi i Orpiri (rejon Tkibuli) dzieci w przedszkolach b臋d膮 mog艂y ju偶 wiosn膮 bezpiecznie wyj艣膰 na podwórko, w Kedzie i Gelati uczniowie pilnowa膰 b臋d膮 nasadzonych przez siebie drzewek.
Realizacja wszystkichinicjatyw by艂a wielk膮 przygod膮 i szko艂膮 obywatelskiej aktywno艣ci zarówno dla liderów, jak i dla trenerów, mentorów i lokalnych spo艂eczno艣ci. Mamy nadziej臋, 偶e Ma艂e Projekty do dopiero pocz膮tek trwa艂ych zmian, które b臋d膮 inicjowa膰 nasi liderzy w przysz艂o艣ci.
Projekt realizowany by艂 przez Fundacj臋 EkoRozwoju w partnerstwie z Tkibuli District Development Fund (TDDF), Caucasus Environmental NGO Network CENN oraz Black Sea Eco – Accademy (BSEA) przy wspó艂pracy Biologicznego Stowarzyszenia Elkana.
Wi臋cej informacji o projekcie znajdziesz tu.
Projekt wspó艂finansowany w ramach programu polskiej wspó艂pracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2012r. Program "Wsparcie Demokracji"
|