SERWIS: fer.org.pl wiadomości archiwum
 
KALENDARZ WYDARZEŃ
 

23 września 2010
Festiwal Zrównoważonego Rolnictwa - Świat na Talerzu - edycja Wrocław

mala fotka

Festiwal Zrównoważonego Rolnictwa ŚWIAT NA TALERZU - Wrocław 1–2 października 2010

 

Polska Zielona Sieć i Fundacja EkoRozwoju serdecznie zapraszają na Festiwal ŚWIAT NA TALERZU popularyzujący wiedzę na temat suwerenności żywnościowej i zrównoważonego rolnictwa. Zachęcamy do obejrzenia nagradzanych na międzynarodowych festiwalach filmów dokumentalnych oraz do uczestnictwa w ciekawych debatach i warsztatach. W sobotni wieczór zapraszamy na Pure Party, czylizaangażowanąimprezę muzyczną bez tytoniu, alkoholu i narkotyków, z wegetariańskim menu oraz ludźmi, których interesuje zabawa na 100%. Zagrają: Electrones & DJ Kumor. W ramach Festiwalu, w dniach 24.09–02.10 podczas Ekojarmarku na placu Solnym prezentowana będzie wystawaŻywność i społeczeństwo”. Na wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp wolny.
Festiwal jest częścią kampanii WYŻYWIĆ ŚWIAT, którą Polska Zielona Sieć realizuje od stycznia 2010 r. Celem kampanii jest budowanie świadomości polskiego społeczeństwa na temat faktycznych przyczyn głodu i niedożywienia na świecie, a także promowanie zasad suwerenności żywnościowej oraz zrównoważonego rolnictwa jako skutecznych sposobów walki z nimi. Poprzez nasze działania chcemy pokazać, że zrównoważone rolnictwo, lokalne systemy żywnościowe oraz świadoma konsumpcja to rozwiązania, które przynoszą korzyści gospodarcze i społeczne, chronią środowisko naturalne oraz realnie wpływają na polepszenie sytuacji mieszkańców najbiedniejszych krajów. Poza Wrocławiem Festiwal odbędzie się także w Krakowie (14-16.10.2010) i Gliwicach (22-23.10.2010).


Więcej informacji:
www.zielonasiec.pl www.globalnepoludnie.pl www.eko.org.pl www.fer.org.pl


Festiwal ŚWIAT NA TALERZU dofinansowany jest ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Unii Europejskiej.

 

Program Festiwalu ŚWIAT NA TALERZU

Piątek 1 października

8.40-11.00 Gra symulacyjnaDegradacja zasobów żywnościowych ziemi. Tragedia wspólnoty” – warsztaty dla młodzieży
Miejsce: Zespół Szkół, ul. Słubicka 29-33.
Prowadzenie: Anna Kudarewska (Dom im. Angelusa Silesiusa)
Bardzo dynamiczna, angażująca gra, w której wszyscy biorą czynny udział. Gra pozwala osobom uczestniczącym doświadczyć jak zachowują się ludzie w stosunku do dóbr wspólnych Ziemi, jeżeli nie zastanawiają się nad zrównoważonym rozwojem i przyszłością planety.

15.00-17.00 WarsztatyOd globalności do lokalności - koncepcja Transition Towns”
Miejsce: Klub Falanster, ul. św. Antoniego 23, wstęp wolny
Prowadzenie: Kamil Pachałko - współzałożyciel Southend in Transition, od 2008 roku zaangażowany w Southend on Sea, gdzie pracuje z lokalną społecznością w celu zwiększania świadomości na temat skutków wyczerpywania się złóż ropy naftowej, zmian klimatu, kryzysu globalnej ekonomii oraz poszukiwania lokalnych odpowiedzi na te wyzwania.
Ze względu na konieczność przygotowania poczęstunku prosimy o zgłoszenia na adres: biuro@eko.org.pl

18.00-21.00 Pokazy filmowe & dyskusja
Miejsce: Bar Vega, ul. Sukiennice 1/2 (Rynek), wstęp wolny
Gość dyskusji: Kamil Pachałko

Przemiana” (In Transition)
Wielka Brytania 2009, reż. Emma Goude, 52 min.
Polska premiera filmu o ruchu „Transition”, czyli powstających na całym świecie inicjatywach mających na celu uniezależnienie lokalnych społeczności od nieodnawialnych źródeł energii, zwłaszcza ropy, oraz wzmocnienie lokalnych gospodarek i więzi społecznych. Posługując się przykładami dobrze funkcjonujących projektów z różnych części świata, film pokazuje, jak dzięki ruchowi „Transition” problemy i wyzwania, przed którymi stajemy, mogą stać się szansą zmiany na lepsze.

Nasiona głodu” (Seeds of Hunger)
Francja 2008, reż. Yves Billy & Richard Prost, 52 min.; nagroda dla najlepszego filmu dokumentalnego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Ekologicznych w Bourges
Dokument będący spojrzeniem na wielorakie przyczyny niedawnego kryzysu żywnościowego. Nakręcony w Europie, Afryce, Ameryce Łacińskiej, Chinach i USA, film zadaje niepokojące pytanie: czy zmierzamy w kierunku globalnej katastrofy żywnościowej?

Jem, więc jestem” (Je mange donc je suis)
Francja 2009, reż. Vincent Bruno, 26 min.
Ponad miliard osób na świecie cierpi głód. Wśród nich blisko 80% stanowią rolnicy. Paradoksalnie, ludzie, którzy powinni żywić świat, cierpią z powodu katastrofalnej sytuacji dotknięci przez bezrobocie, ubóstwo i niedożywienie. Film jest próbą ukazania przyczyn i rozwiązań tego jednego z najistotniejszych problemów współczesnego świata.

 

Sobota 2 października

12.00-14.00 Ekologicznie i lokalniejak kupuje i gotuje świadomy konsument?”
warsztaty gotowania dań wegańskich

Miejsce: Bar Vega, ul. Sukiennice 1/2 (Rynek), wstęp wolny
Prowadzenie: Wrocławska Grupa Wegańska
Ze względu na ograniczoną ilość miejsc na warsztatach prosimy o zgłoszenia na adres: biuro@eko.org.pl

17.00-20.30 Projekcje filmów & dyskusja
Miejsce: Sala Gotycka, ul. Purkyniego 1, wstęp wolny
Goście dyskusji: Tomasz Makowski oraz dr Roman Śniady

Życie wymyka się spod kontroli” (Life Running Out of Control)
Niemcy 2004, reż. Bertram Verhaag & Gabriele Kröber, 60 min.; m.in. nagroda dla najlepszego film długometrażowego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów o Ochronie Środowiska – FICA w Goias
W połowie lat osiemdziesiątych naukowcy zachłysnęli się możliwościami, jakie stanęły przed inżynierią genetyczną. Nauka miała wreszcie dać klucz do przejęcia kontroli nad żywymi organizmami. Rozpoczęto badania nad modyfikowaniem genów roślin i zwierząt. Dwadzieścia lat później dwójka dziennikarzy odbywa podróż w poszukiwaniu konsekwencji tych działań. Zebrany przez nich materiał robi przytłaczające wrażenie.

Rewolucja smaku” (Food Fight)
USA 2008, reż. Chris Taylor, 71 min.; m.in. Nagroda Publiczności Międzynarodowego Stowarzyszenia Dokumentalistów – IDA
Wielokrotnie nagradzany dokument będący spojrzeniem na zmiany, jakie zaistniały w XX wieku w amerykańskiej polityce rolnej i kulturze żywieniowej oraz na zapoczątkowaną w Kalifornii rewolucję żywieniową skierowaną przeciwko wielkim koncernom agrobiznesowym.

21.00 PURE PARTY – czylizaangażowanaimpreza muzyczna bez tytoniu, alkoholu i narkotyków
Miejsce: Sala Gotycka, ul. Purkyniego 1, wstęp wolny
kuchnia wegańska, zagrają: Electrones & DJ Kumor


Lokalny koordynator Festiwalu:
Fundacja EkoRozwoju
ul. Białoskórnicza 26, Wrocław
Monika Onyszkiewicz
tel/fax 071 343 08 49
502987207

(wiadomości, archiwum )
  1. Druk książki *Zrównoważona energia* - zapytanie ofertowe
  2. Zamień Odpady na Kulturalne Wypady już 9 kwietnia!
  3. Zapraszamy na wiosenną edycję Jarmarku Ekologicznego we Wrocławiu!
  4. Jarmarki Ekologiczne we Wrocławiu
  5. Zaproszenie na konferencję Razem dla Środowiska
  6. Mikołajkowe warsztaty dla Małych i Dużych
  7. Film Rytmy Natury nagrodzony!
  8. Międzynarodowa konferencja Strażnicy Natury 2000 we Wrocławiu
  9. Szpaler lip w Siechnicach posadzony
  10. Ministerstwo Środowiska zaprasza na konferencję