Jak żyć z Naturą 2000 - seminarium w Polanicy
Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszamy na bezpłatne seminarium pt. „Natura 2000 w praktyce - jak unikać problemów z Naturą 2000”, które odbędzie się w Polanicy Zdrój, 23 listopada 2010 w godz. 10:30 – 15:00 w Villi Aleksandra, ul. Piastowska 3.
Jest to kolejne z cyklu spotkań, na którym omawiane będą najistotniejsze prawne oraz praktyczne kwestie dotyczące m.in.: przedmiotu ochrony w obszarze Natura 2000, procedury tzw. screeningu i decyzji odstąpienia od ooś, definicji szkody w środowisku, odpowiedzialności za realizację działań mogących znacząco negatywnie oddziaływać na obszar Natura 2000. Ponieważ na Dolnym Śląsku odnotowaliśmy w ostatnich dwóch latach wiele przypadków naruszeń siedlisk i gatunków postanowiliśmy ponownie zaprosić Państwa do dyskusji na temat:
- Co tak naprawdę podlega ochronie w obszarze Natura 2000 i czy ochrona przyrody zgodnie z prawem UE ogranicza się do obszarów Natura 2000?
- Kiedy szkodę w siedliskach przyrodniczych lub populacjach zwierząt należy uznać za znaczącą (co faktycznie utrudnia nam procesy inwestycyjne?)
- Kto ponosi odpowiedzialność za realizację działań mogących znacząco negatywnie oddziaływać na obszar Natura 2000?
Przybliżymy też Państwu wyniki dotychczasowego monitoringu prowadzonego w czterech zachodnich regionach Polski - wskażemy najczęstsze przyczyny zniszczeń i zagrożeń siedlisk Natura 2000. Przedstawimy przykłady „z życia” rozwiązań sytuacji konfliktowych oraz procedury minimalizujące zagrożenia i konflikty, możliwe do stosowania na etapie planowania. Zagadnienia te mają szczególne znaczenie w kontekście efektywnego i terminowego wydatkowania środków z Unii Europejskiej przy jednoczesnym uniknięciu pogorszenia stanu siedlisk naturalnych i siedlisk gatunków – zgodnie z obowiązkiem nałożonym przez
Dyrektywę 92/43/EEC.
W załączeniu PROGRAM SEMINARIUM oraz KARTA UCZESTNICTWA. Wypełnioną kartę prosimy odesłać do dnia 20 listopada 2010 do godz. 10.00 na adres: sabina@eko.org.pl lub faxem (nr w nagłówku). Ilość miejsc jest ograniczona – decyduje kolejność zgłoszeń.
Uprzejmie zapraszamy też do nadsyłania nurtujących Państwa pytań dotyczących problematyki prowadzenia inwestycji na obszarach Natura 2000 i poza nimi, gdzie potencjalnie dochodzić może do konfliktów środowiskowych. Będziemy mieć szansę uwzględnić te pytania w naszych odpowiedziach, czy też odnieść się do nich w dyskusji z Państwa udziałem.
Na spotkaniu otrzymacie Państwo materiały informacyjne o Naturze 2000, poradnik dotyczący przyjaznego przyrodzie kształtowania rzek i potoków oraz mapę sieci wydaną przez Ministerstwo Środowiska.
Z poważaniem
Krzysztof Smolnicki, Prezes Zarządu Fundacji
W załączeniu:
|