SERWIS: fer.org.pl wiadomości 2012
 
KALENDARZ WYDARZEŃ
 

20 lutego 2012
Wykład pt. „Próba przywrócenia niepylaka apollo (Parnassius apollo) przyrodzie Dolnego Śląska”

mala fotka

23 lutego 2012 r. o godz. 16.00 w sali nr 121 na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego odbędzie się kolejne spotkanie w ramach XX cyklu wykładów „Wybrane problemy ekologii i ochrony środowiska”. Wykład pt. „Próba przywrócenia niepylaka apollo (Parnassius apollo) przyrodzie Dolnego Śląska” wygłosi mgr Monika Szyrmer z Fundacji EkoRozwoju we Wrocławiu.

 
Pieninach się udało. Przepiękny motyl, którego liczebność w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia obniżyła się do zastraszającej ilości kilkunastu osobników, znów unosi się nad piargami na zboczach Trzech Koron. Dzięki wytężonej pracy połączonych sił polskich i słowackich entomologów ze skazanej na wymarcie garstki owadów udało się odrodzić całkiem solidną, liczącą dziś kilkaset osobników populację niepylaka apollo. Niestety wymaga ona ciągłej opieki, monitoringu i aktywnej ochrony – choćby poprzez niedopuszczanie do zarastania jego sucholubnych piargów.
 
Misję podobną do pienińskiej podjęto ostatnio w Sudetach. Przed zespołem z Fundacji EkoRozwoju, autorami projektu reintrodukcji niepylaka apollo w Karkonoszach i Górach Kruczych, stoi potężne wyzwanie. W górach tych nie pozostał już ani jeden motyl tego gatunku, dlatego przedsięwzięcie to wymaga prowadzenia w kontrolowanych warunkach jego hodowli, aby móc zasilać jego nowopowstałe, dzikie populacje. Gąsienice niepylaka są nadzwyczajnie wybredne i przyjmują za pokarm pędy wyłącznie jednego gatunku rośliny: rozchodnika wielkiego. Żadna inna roślina nie umożliwi im prawidłowego rozwoju larwalnego i sił do prze-obrażenia się w dorosłe owady. Gdy dostaną swoje ulubione rozchodniki, zjadają w swej żarłoczności ogromne ich ilości. Hodowli niepylaka musi więc towarzyszyć uprawa „łanów” rozchodnika, aby przez cały okres rozwoju ani na chwilę nie zabrakło im pokarmu.
 
W ramach podejmowanych przez FER działań prowadzona jest hodowla niepylaka w warunkach kontrolowanych na terenie Arboretum Leśnego Nadleśnictwa Syców oraz hodowla rozhodnika wielkiego, pożywienia dla gąsienic niepylaka.
 
Monika Szyrmer – z wykształcenia ekolog-zoolog. Autorka przyrodniczych ścieżek dydaktycznych Dolnego Śląska. Koordynatorka projektu pt. „Reintrodukcja i restytucja niepylaka apollo na Dolnym Śląsku”. Projekt, realizowany przez Fundację EkoRozwoju we Wrocławiu, finansowany jest ze środków unijnych (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko) oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.
 
Organizatorem cyklu jest Centrum Studiów nad Człowiekiem i Środowiskiem Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Wykłady z serii FORUM NATURA’18 są dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
 
 
żródło: www.us.edu.pl
(wiadomości, 2012 )
  1. Jak pracujemy w długi weekend
  2. Rośnie nam sad dla bioróżnorodności
  3. Dolina Baryczy: biznesmen z ekologiem w ptasim raju
  4. EkoJarmark na start!
  5. System birdwatchingu w Dolinie Baryczy - konferencja prasowa 23 marca w Miliczu
  6. Wizyta studyjna dziennikarzy w Dolinie Baryczy
  7. Wykład pt. „Próba przywrócenia niepylaka apollo (Parnassius apollo) przyrodzie Dolnego Śląska”
  8. Seminaria "Rady na Odpady"
  9. Ogłoszenie o udzieleniu zamówienia z wolnej ręki – usługi: Wykonanie reżyserii, scenariusza, prac operatorskich oraz montażu filmu Sekretne życie drzew
  10. Informacja o przetargu
prawa autorskie: TERRA login