SERWIS: fer.org.pl wiadomości archiwum
 
KALENDARZ WYDARZEŃ
 

03 marca 2010
Dzień Kobiet w Mieszkaniu Gepperta 8 marca 2010

mala fotka

Dzień Kobiet to inicjatywa 4 organizacji: Fundacji ART TRANSPARENT, Towarzystwa im. Edyty Stein, Domu Spotkań im. Angelusa Silesiusa oraz Fundacji EkoRozwoju.

Postanowiłyśmy poświęcić to, jak niektórzy twierdzą bezużyteczne, święto na refleksję i dyskusję o sytuacji kobiet w naszym otoczeniu, w Polsce i na świecie.

Na program Dnia Kobiet składają się projekcje filmów, prelekcje, dyskusje i mini-warsztaty oraz wystawa „„A Global Crescendo: Women’s Voices from Conflict Zones”” ukazująca życie kobiet z Wybrzeża Kości Słoniowej. Nie zabraknie także prezentacji organizacji kobiecych, mini-kawiarenki oraz prezentacji ręcznie robionej biżuterii.
 

Zapraszamy na Dzień Kobiet w Mieszkaniu Gepperta 8 marca 2010 od godziny 14:00.
Galeria Mieszkanie Gepperta, ul. Ofiar Oświęcimskich 1/2, Wrocław.
Wstęp wolny!
 

Program:

14.00 Babski Kącik: kawiarenka połączona z targami organizacji pozarządowych wspierających kobiety i kobiet zajmujących się rękodziełem.


15.00 Kobiety na świecie

  • Multimedialny reportaż z doliny Gwembe o ludziach Tonga – Zambia

Jak wygląda proces plecenia koszy bananowych w Afryce, kobiety Tonga, ich córki i mężowie?

Dolina Gwembe w Zambii i jej mieszkańcy to kolejny przykład zatopionych wiosek i zapomnianej kultury, gdzie niezrównoważony rozwój pokonuje tradycję i ludzi. Po kilkudziesięciu latach błędy próbują być naprawiane. Sposób: bananowe kosze i rękodzieło. Na przełomie lat 50-tych i 60-tych Rodezja Północna i Południowa (wtedy kolonie brytyjskie, dzisiejsza Zambia i Zimbabwe) rozwijały się bardzo szybko i potrzebowały taniej energii. Dlatego rząd Rodezji zaciągnąć kredyt w Banku Światowy i wybudował olbrzymią elektrownię wodną na rzece Zambezi. Tak powstało jedno z największych sztucznych jezior na świecie - Kariba, które zalało tereny zamieszkałe przez ludzi Tonga.

Po stronie Rodezji Północnej przesiedlenia odbyły się w sposób nieprzemyślany (nieżyzna ziemia, wylesienie itp.) i doprowadziło do ubóstwa wśród mieszkańców. Rozwój cywilizacyjny doprowadził również do wymierania kultury Tonga. Nad zachowaniem tradycji ludzi Tonga pracują lokalne muzea, sklepy z rękodziełem, zagraniczne NGO i misjonarze. Ich wspólną wizytówką są tradycyjne kosze plecione przez kobiety. O kulturze Tonga opowiadać będziemy poprzez wideo, zdjęcia, koszyki, słowa. W tle usłyszymy tradycyjną muzykę, która pozostała po zatopionych wioskach.

  • Kobiety w Gruzji – Gruzińska kultura to typowo męski świat, a jednak nawet w najbardziej tradycyjnym domu, gdzie gospodyni nie usiądzie z gośćmi do stołu, cały czas wyczuwamy jej obecność i nie możemy powstrzymać się od pytania: „Kto tak naprawdę tu rządzi?”. Często to one biorą sprawy w swoje ręce. Jakie są? Jak łączą tradycję i nowoczesność? Jakie mają problemy? Jakie mają pomysły na rozwój własnych regionów? Zapraszamy na zdjęcia, opowieści i trochę muzyki. 
  • Batik z Tafi Mador, Ghana: Batik to jedna z najstarszych technik barwienia tkanin, której tajniki przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Wzory na tkaninie powstają poprzez pokrycie warstwą wosku miejsc, które chcemy zabezpieczyć przez działaniem barwnika, w którym następnie zanurza się tkaninę. Aby uzyskać wielobarwny wzór proces woskowania i farbowania należy wielokrotnie powtórzyć.

Zapraszamy na fotograficzną wyprawę do Tafi Mador gdzie w 2008r przy pomocy Polskiej Zielonej Sieci powstało stowarzyszenie kobiet zajmujących się produkcją batiku i szyciem "Tafi-Mador Handicraft Centre"

Więcej o projekcie znajdziesz tutaj.

16.30 Kobiety w Polsce i we Wrocławiu

  • Edyta Stein – różne aspekty życia słynnej Wrocławianki, działalność Towarzystwa Edyty Stein
  • Kobiety w związkach zawodowych
  • Prawa kobiet w Polsce
  • Eurobiznes 2012 – prezentacja projektu Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej
  • Przedsiębiorczość kobiet na terenach wiejskich związana z turystyką – prezentacja
  • Pracownicy na obcasach – prezentacja projektu

18.30 – „Delikatnie nas zabijają 3”: projekcja filmu i warsztato-dyskusja.

Film „Delikatnie nas zabijają 3” („Killing us softy 3”) to kolejna już praca Jean Kilbourne, która pomogła rozwinąć i spopularyzować studia nad wizerunkiem płci w reklamie. Ponad 160 reklam prasowych i telewizyjnych służy Kilbourne do krytycznej analizy wizerunku kobiet i poruszenia takich tematów jak uprzedmiotowienie, fragmentaryzacja, seksualizacja, pornografia czy przemoc. Autorka zachęca do spojrzenia na znane obrazy w nowy, bardziej poruszający i mobilizujący do działania sposób. Po filmie odbędzie się dyskusja z udziałem osób zaangażowanych w edukację antydyskryminacyjną w Polsce.


20.00 Pokazy filmowe

  • „Sonia i jej rodzina”/ „O Soni a jej rodine”/Daniela Rusnoková / Slovakia / 2006 / 35 min.

Film pokazuje 2 lata z życia jednej z romskich rodzin żyjących w Rudňanach na Słowacji. Jego główną bohaterką jest Sonia, która ma piętnaścioro dzieci. Reżyserka Daniela Rusnoková została zaproszona do sfilmowania intymnego świata rodziny, a równocześnie stworzenia obrazu o współczesnej sytuacji Romów w Europie Środkowej.

  • „Nasze ciała... ich pola bitwy” / „Our bodies... their battlegrounds” / produkcja: IRIN / 2004/ 19 min.

Film zwraca uwagę na krytyczną sytuację kobiet, dziewcząt i dzieci podczas trwania konfliktów zbrojnych i wojen. Ukazuje dramatyczne historie ofiar gwałtu w Demokratycznej Republice Konga i Liberii przez co unaocznia kulturę bezkarności, która uniemożliwia przerwanie koła przemocy.

  • „Pracująca matka”/ „A Working Mom”/ Limor Pinhasov / Israel, Bolivia, USA / 2006 / 78 min.

Opowieść o boliwijskiej kobiecie, która emigruje do Izraela, by utrzymać swoją rodzinę. Zostawia swoje kilkuletnie dzieci pod opieką dziadków i powraca, gdy są już nastolatkami. Przez 15 lat pracowała jako sprzątaczka, a pieniądze, które zarobiła wysyłała do Boliwii na edukację dzieci i budowę domu. Gdy powraca zastaje niedokończony dom i obcych sobie ludzi. Film bez słów pokazuje napięcie w relacjach między Marisą i jej rodziną, wyobcowanie, problem ubóstwa i emigracji w zglobalizowanym świecie.

Przez cały dzień Mini-kawiarence będzie towarzyszyła wystawa fotografii. Projekt „A Global Crescendo: Women’s Voices from Conflict Zones”, którego efektem są fotografie prezentowane w Mieszkaniu Gepperta, daje kobietom z wiosek Zatta, Koupela-Tankodogo i Zokoguhe na Wybrzeżu Kości Słoniowej, przestrzeń do wyrażania poprzez sztukę

 

(wiadomości, archiwum )
  1. Pierwszy Dzień Wiosny w Warszawie
  2. Drogi Dla Natury
  3. Jesteśmy FER
  4. Dzień Kobiet w Mieszkaniu Gepperta 8 marca 2010
  5. Zamień Odpady na Kulturalne Wypady
  6. EkoWalenty radzi
  7. Twój 1% - Twoje Drzewo
  8. makulatura
  9. Mikołaj jest Zielony
prawa autorskie: TERRA login