SERWIS: fer.org.pl wiadomości 2011
 
KALENDARZ WYDARZEŃ
 

15 czerwca 2011
Degustacją wody "wrocławianki" zakończyliśmy projekt "Gra o Wodę"

mala fotka

14 czerwca, tuż przy fontannie na wrocławskim Rynku, odbył się happening kończący projekt „Gra o Wodę”,który realizowany był przez Fundację EkoRozwoju ze środków Gminy Wrocław.

Podstawowym celem projektu było zwrócenie uwagi na problemy z dostępem do zasobów wody pitnej oraz propagowanie praktycznych metod jej oszczędzania. W projekcie wzięło udział 25 wrocławskich szkół. W ramach happeningu została przeprowadzona gra „Na ratunek Bałtykowi” – gra wymyślona i własnoręcznie wykonana przez uczniów ze szkoły nr 53.   
 
Głównym punktem programu była degustacja wody „wrocławianki” –  zapraszani do degustacji przez biorących udział w happeningu uczniów Wrocławianie podawali cenę, jaką by zapłacili za nią w sklepie.
Średnią wyznaczoną ceną za butelkę półtoralitrową było 1,50 zł („wrocławianka” powinna być w cenie promocyjnej 1zł, żeby promować miasto – powiedziała jedna z uczestniczek degustacji). 90% osób, które spróbowały oceniło wodę jako bardzo dobrą, część osób stwierdziła, że tak powinna smakować woda w kranie. Zaskoczeniem dla wszystkich było ogłoszenie ceny wody podanej do degustacji - 0.0038 zł za litr,  (3, 50 zł netto za m3), bo tyle właśnie płacimy za powszechnie w Polsce dostępną wodę z kranu, którą próbowali, oceniali i wyceniali Wrocławianie.
Wybierając wodę z kranu zamiast w plastikowych butelkach, Polacy oszczędziliby 3 miliardy złotych w skali roku, redukując produkcję rozkładających się 500 lat butelek PET o  1 miliard 560 milionów sztuk.  
 
Dzieci z wrocławskich szkół biorących udział w projekcie z dużym zapałem sprawdzały swoją wiedzę o wodzie – w nagrodę otrzymując nagrody w postaci perlatorów ograniczających zużycie wody o 50% oraz zeszytów edukacyjnych -  oraz budowały rzekę z plastikowych butelek w celu uzmysłowienia, jak dużą ilość plastikowych butelek po wodzie produkuje statystyczny Polak w ciągu roku, a co można zmniejszyć poprzez picie czystej i smacznej wody kranowej.

 

(wiadomości, 2011 )
  1. Degustacją wody "wrocławianki" zakończyliśmy projekt "Gra o Wodę"
  2. Turystyka w Dolinie Baryczy
  3. "Energia Zmian" - zapraszamy na panele dyskusyjne w Poznaniu i Katowicach
  4. Posadzimy drzewa na wrocławskich Złotnikach!
  5. 7 klimatycznych gmin
  6. Turystyka szansą na rozwój – nasze działania w Armenii
  7. Naturalna Akademia Przeciwpowodziowa
  8. Możliwości przyjaznej przyrodzie ochrony przeciwpowodziowej w regionie Liberec
  9. Festiwal Karpia w Żmigrodzie - Zielonym Wydarzeniem
  10. Statuetka dla filmu Artura Homana Rytmy Natury w Dolinie Baryczy
prawa autorskie: TERRA login