Herbata jako produkt lokalny w Tkibuli, Gruzja - wsparcie rozwoju małej przedsiębiorczości
Status: zakończony
Termin realizacji: 01.06 - 30.09.2013
Opis projektu:
Projekt był kontynuacją działań dotyczących rozwoju turystyki I produktu lokalnego w rejonie Tkibuli (Gruzja) podejmowanych przez FER I TDDF w 2012 roku. Jego głównym CELEM było wsparcie rozwoju małej i średniej przedsiębiorczości opartej na tradycjach rejonu i jego naturalnych zasobach poprzez wsparcie procesu stworzenia produktu lokalnego na bazie herbaty. BENEFICJENTAMI projektu byli lokalni rolnicy i drobni przedsiębiorcy zajmujący się produkcją herbaty oraz świadczeniem usług okołoturystycznych. Projekt angażował także władze lokalne oraz przedstawicieli lokalnych NGO. Główne DZIAŁANIA projektu skupiały się na udzieleniu wsparcia merytorycznego w postaci szkoleń i konsultacji dla przedsiębiorców przez doświadczonych trenerów ze Stowarzyszenia Elkana oraz polskich ekspertów głownie z zakresu prowadzenia małego biznesu na obszarach wiejskich oraz tworzenia spójnego produktu lokalnego jako bazy dla rozwoju usług i wypracowania produktu turystycznego. Jego założeniem było także przekazanie know how dot. pracy nad rozwojem regionu w duchu współpracy trójsektorowej oraz przygotowanie grupy lokalnych producentów do kontynuowania rozwoju produktu lokalnego w rejonie.
W ramach projektu i pracy z grupą producentów herbaty dążyliśm m.in. do:
1) wykorzystania potencjału regionu w zasoby do odtworzenia drobnej produkcji dobrej jakości herbaty;
2) stworzenia produktu, który kładłby nacisk na:
• lokalność;
• wysoką jakość – ręczny zbiór, kontrolowane przetwarzanie;
• wsparcie lokalnych przedsiębiorców i usługodawców;
• powiązanie z stworzeniem produktu turystycznego – pamiątki z regionu, herbaciane tury dla turystów etc.
• aspekty ekologiczne - w przyszłości produkcja spełniająca standardy certyfikacji BIO.
3) nawiązania współpracy indywidualnych przedsiębiorców lub grup producenckich z Tkibuli pomiędzy sobą, a także ze stowarzyszeniem Elkana (włączenie w sieć dystrybucji Elkany, możliwość korzystania z systemu szkoleń i porad).
DZIAŁANIA W PROJEKCIE:
I Spotkania informacyjne w wioskach (czerwiec)
II Cykl szkoleniowy dla drobnych producentów
Szkolenia nastawione na wzmocnienie wiedzy i umiejętności producentów (głównie herbaty). Podczas szkoleń, poza wiedzą teoretyczną, prezentowane będą także dobre praktyki (np. spotkanie z producentem herbaty z Gurii). Nacisk będzie też kładziony na zmiany dot. finansowania biznesów okołorolniczych w postaci małych kredytów przewidziane na 2014r, jako możliwość pozyskania środków na rozwój własnego biznesu. Na część szkoleń zaproszeni zostaną także przedstawiciele władz lokalnych oraz innych usługodawców i producentów (np producenci miodu kasztanowego) – w zależności od tematyki.
1) Prowadzenie biznesu na obszarach wiejskich (czerwiec, sierpień)
2) Herbata jako produkt lokalny (lipiec/sierpień)
a) Treningi i warsztaty w ramach, których będzie miało miejsce
b) konsultacje dot. jakości produkcji
III Wsparcie eksperckie z zakresu współpracy międzysektorowej, tworzenia oferty agroturystycznej, tworzenia produktu lokalnego jako dźwigni małego biznesu na terenach wiejskich.
IV Monitoring i ewaluacja działań - wizyta robocza koordynatora (sierpień/wrzesień)
V Spotkanie podsumowujące działania w projekcie
Spotkanie zorganizowane przez władze lokalne w Tkibuli służące prezentacji efektów działań projektowych
mieszkańcom Tkibuli, przestawicielom władz lokalnych, drobnych przedsiębiorców etc. Będzie to również okazja do dyskusji nad postępami w realizacji Rekomendacji do Rozwoju Turystyki opracowanych w 2012r.
Partnerzy w projekcie:
Tkibuli District Development Fund
Stowarzyszenie Elkana
Finansowanie:
Koordynator:
Katarzyna Zaremba, k.zaremba@eko.org.pl |