Ochrona czynna przeplatki maturna, gatunku wskaźnikowego łęgów, w Polsce południowo-zachodniej
Statut: zrealizowany
Opis projektu:
Celem projektu jest uchronienie przed wyginięciem rzadkiego motyla przeplatki maturny Euphydryas maturna (L.). Gatunek ten chroniony jest zarówno w naszym kraju, jak i w całej Unii Europejskiej. W Polsce występuje największa i jedna z najlepiej zachowanych jego populacji. Motyl ten zamieszkuje lasy łęgowe, których największe powierzchnie znajdują się w dolinie Odry i jej dopływów na terenie województw dolnośląskiego i lubuskiego.
Z uwagi na silne przywiązanie przeplatki maturny do lasów nadrzecznych, stała się ona wskaźnikiem ich właściwego stanu i jednocześnie gatunkiem sztandarowym. Niestety w ostatnich latach obserwowane jest zjawisko zamierania jesionu wyniosłego, drzewa typowego dla tych lasów, będącego jednocześnie rośliną żywicielską dla gąsienic przeplatki maturny. Postępuje także zanik i wymieranie subpopulacji tego motyla, co pogłębia jego izolację genetyczną i zmniejsza obszar występowania.
Dla zrealizowania założonego celu konieczne jest odtwarzanie zanikającej bazy pokarmowej przeplatki maturny (jesionu wyniosłego), zapewnienie jej alternatywnego źródła pokarmu (kalina koralowa) i tworzenie preferowanych przez nią siedlisk. W projekcie zaplanowano także zasilanie słabych populacji, reintrodukcję wygasłych oraz stworzenie łączników siedliskowych.
Projekt realizowany jest w porozumieniu z RDLP Wrocław oraz Nadleśnictwami: Oborniki Śląskie, Wołów, Miękinia, Legnica i Oława.
Najważniejsze zaplanowane w projekcie działania:
- Wyznaczenie obszarów o największym i najmniejszym zagęszczeniu przeplatki maturny przy użyciu jednolitej i obojętnej dla motyli metody pozwalającej na wytypowania populacji „dawców” do restytucji i reintrodukcji oraz optymalnych miejsc do posadzenia roślin żywicielskich.
- Wprowadzenie roślin pokarmowych dla gąsienic (jesion wyniosły i kalina koralowa) oraz nektarodajnych dla postaci dorosłych (dereń świdwa) wzdłuż leśnych dróg i linii oddziałowych oraz na brzegach lasów w celu utworzenia korytarzy łącznikowych pomiędzy izolowanymi populacjami gatunku. Posadzenie 17 500 drzew i krzewów.
- Restytucja i reintrodukcja motyli do wybranych lokalizacji.
- Monitoring przeprowadzonych działań oraz opracowanie programu ochrony przeplatki maturny w Polsce.
Całkowita wartość projektu: 2 310 509,22 zł
Projekt dofinansowany ze środków:
- Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko www.pois.gov.pl w kwocie 1 963 932,77 zł
- Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej www.nfosigw.gov.pl w kwocie 226 076,45 zł
- Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu www.wfosigw.wroclaw.pl w kwocie 120 500 zł
Kontakt z zespołem projektu:
Monika Szyrmer – koordynator: m.szyrmer@fer.org.pl
Sabina Lubaczewska – asystent koordynatora: sabina@fer.org.pl
Więcej informacji: www.naszemotyle.natura2000.pl
|