Zrównoważony rozwój społeczności samorządowych wybranych obszarów wiejskich GruzjiStatus: zakończony
Czas realizacji: maj - grudzień 2008
Opis projektu:
Celem projektu był kompleksowy rozwój obszarów wiejskich dwóch gruzińskich regionów - Tkibuli oraz Kazbegi.
Zakładał on:
- stworzenie warunków do rozwoju turystyki oraz drobnej przedsiębiorczości na terenach wiejskich regionu Tkibuli
- podniesienie kwalifikacji kluczowych urzędników samorządu terytorialnego z obu regionów w zakresie rozwoju terenów wiejskich, turystyki i drobnej przedsiębiorczości
- zaprezentowanie polskich, "dobrych praktyk” z zakresu turystyki wiejskiej, prowadzenia gospodarstw agroturystycznych, promocji produktów regionalnych, efektywności współpracy między różnymi podmiotami przy tworzeniu oferty turystycznej, wykorzystania walorów przyrodniczych, historycznych oraz dziedzictwa kulturowego regionu.
Działania:
- Kursy komputerowe i kawiarenka internetowa - w kursach wizięło udział 34 uczestników, rekrutowanych na podstawie ich zgłoszeń. Większość uczestników stanowiły kobiety, w tym pracownicy lokalnego samorządu oraz osoby młode. Kawiarenka internetowa była jedynym tego typu miejscem w całym Tkibuli. w ciągu pół roku skorzystało z niej ok 200 osób.
- Kursy językowe – łącznie ponad 100 dzieci korzystało z kursów językowych organizowanych w Tkibuli i Orpiri
- Seminaria i konsultacje dla przedsiębiorców i aplikantów mikro-grantów prowadzone były na bieżąco przez pracowników TDDF oraz PIN.
- Szkolenie na temat pszczelarstwa - szkolenie stanowiło komponent uzupełniający mikro-granty pszczelarskie. Służyło przekazaniu wiedzy teoretycznej i praktycznej, a zarazem pokazaniu możliwości rozwoju tej branży, eksportu, grupowaniu producentów w ramach istniejącej organizacji pszczelarzy z Kutaisi.
- Szkolenia na temat agroturystyki – służyły one przekazaniu wiedzy dot. podstaw prowadzenia gospodarstwa turystycznego, rozwoju współpracy pomiędzy gospodarzami, reklamowania usług etc. W ramach projektu zorganizowano również wyjazd do wioski Honi, gdzie od kilku lat działa mała agroturystyka przyjmująca turystów m.in z Izraela, Kanady.
- Szkolenie na temat szlaków turystycznych oraz mobilizacji lokalnej społeczności. Pogłębienie wiedzy przekazanej w trakcie wizyty studyjnej – w odpowiedzi na ewaluację jej uczestników. Szkolenie zawierało metodologię oznaczania szlaku turystycznego oraz współpracy ze społecznością lokalną, motywowanie mieszkańców do działań na rzecz społeczności lokalnej.
- Opracowanie koncepcji i częściowe oznakowanie szlaku turystycznegoprowadzącego z miasta Kutaisi do klasztoru w Gelati. Ma on stanowić podstawę do utworzenia części oferty turystycznej regionu. Wokół niego powstają gospodarstwa agroturystyczne (w Gelati, Cucchvati oraz Motsamecie).
- Wykonanie materiałów promujących region m.in. strony
- Mikro-granty
- Granty rolnicze – projekty rozwoju pszczelarstwa: 6 projektów na łączną sumę 9150,00 PLN. Jednocześnie, dla wszystkich aplikantów zorganizowano szkolenie (opisane powyżej). Pierwsze rezultaty tych mikro-grantów będą widoczne w kolejnym sezonie, latem 2009.
- Granty agro-turystyczne – wsparcie dla wybranych rodzin, w postaci materiałów budowlanych/remontowych i elementów wyposażenia - w celu podniesienie standardu domów, tak aby możliwe było przyjmowanie turystów. Najczęściej dotyczyło to podniesienia warunków sanitarnych (remont toalety) gdyż w warunkach gruzińskich ten element wyposażenia domu stanowi często problem. Równolegle z grantami, wszyscy aplikanci otrzymali wsparcie merytoryczne w postaci szkoleń (opisanych powyżej). Granty zlokalizowane są w Gelati i Cucchvati, przez które przebiega szlak turystyczny. Łącznie sfinansowano 3 granty, na łączną sumę 15339,06 PLN.
- Wizyta studyjna grupy gruzińskiej w Polsce (Dolny Śląsk, obszar Doliny Baryczy i Pogórze Kaczawskie) - celem wizyty było przekazanie polskich doświadczeń związanych z rozwojem ekoturystyki na terenach wiejskich, promocją produktów lokalnych, ponadsektorowych grup partnerskich, rozwojem agroturystyki oraz przedsiębiorczości na terenach wiejskich. Uczestnicy mogli na miejscu zobaczyć jak praktycznie w Polsce wygląda implementacja ww. zagadnień.
Rezultaty dodatkowe:
Jednym z rezultatów projektu z kórego jesteśmy szczególnie dumni jest założenie przez naszych beneficjentów w czerwcu 2009 roku Stowarzyszenia Agroturystycznego Korena, kontynuującego działania na rzecz rozwoju turystyki i agroturystyki w regionie: trwają prace nad oznaczeniem i rozwojem szlaku turystycznego, powstają pomysły na promocję produktu lokalnego oraz aktywizację mieszkańców. Korena rozwija się i dąży do samodzielności w planowaniu i realizowaniu projektów. Przy jej powstaniu pomagali pracownicy People in Need oraz wolontariuszka Polskiej Pomocy (Dom Spotkań im Angelusa Silesiusa).
Finansowanie:
Projekt był współfinansowany w ramach programu polskiej pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2008 roku.
Koordynator:
Iwona Grabowska
iwonag@eko.org.pl
Asystent koordynatora:
Katarzyna Zaremba
katarzynaz@eko.org.pl
|