SERWIS: fer.org.pl współpraca Dla samorządów jarmarki
 
KALENDARZ WYDARZEŃ
 

11 listopada 2009
Wrocławskie Jarmarki Ekologiczne

mala fotka

Inspiracją dla Jarmarków Ekologicznych organizowanych przez Fundację EkoRozwoju są stare tradycje kupieckie Wrocławia, gdzie już od XI wieku odbywał się Jarmark Świętojański, o którym pisano ”Gdyby go nie było, byłoby to większą klęską, niż gdyby miasto przez pół roku prowadziło wojne”. Niegdyś na ulicach, mostach i rynkach Wrocławia spotykali się mieszkańcy okolicznych miejscowości i regionów aby wspólnie wymieniać się swoimi towarami: na czas Jarmarkow zjeżdzali się kupcy z Czech i Moraw, Węgier, Skandynawii, Flandrii, Francji... To trwające od wieków spotkanie służyło nie tylko wymianie towarów, lecz przede wszystkim idei – to, co „od zawsze” charakteryzuje Wrocław jest jego wielokulturowość. Dlatego też idea Jarmarków opiera się przede wszystkim na ukazaniu bogactwa wielokulturowej tradycji naszego regionu.

Fundacja EkoRozwoju chętnie wesprze Samorządy swoją wiedzą i know how , jak profesjonalnie zogranizować Eko jarmarki na ich terenie.

Promocja produktów przyjaznych środowisku

Głównym celem naszych Jarmarków jest kreowanie i promowanie ekologicznej postawy konsumenckiej, to znaczy takiej, która kładzie nacisk zarówno na sam produkt ( kto to zrobił i gdzie? Czy jest to bezpieczne dla mnie i dla środowiska?) jak i jego użyteczność (czy rzeczywiście jest mi ta rzecz potrzebna? Czy mogę ją pożniej wykorzystać ponownie?). Dlatego też promujemy regionalne Zielone Produkty Lokalne, które zostały wytworzone w przyjazny dla środowiska sposób, z poszanowaniem tradycji i wykorzystaniem lokalnych produktów. Zależy nam by prócz mnogości towarów, każdy odwiedzający mógł również zdobyć wiedzę, stąd imprezy towarzyszące Jarmarkowi, czy to dyskusje, czy też wystawy czy pokazy warsztatu pracy. Aby zrealizować edukacyjne cele Jarmarku Ekologicznego przede wszystkim starannie dobieramy naszych wystawców, aby na ich przykładzie pokazać, czym są dobre zakupy, jakie produkty są zdrowe i ekologiczne. Podczas każdej imprezy funkcjonuje punkt aktywności konsumenckiej gdzie można dostać przewodnik po Dobrych Zakupach, dowiedzieć się na co należy zwracać uwagę podczas zakupów a czego unikać.

Wystawcy i goście

Do udziału w Jarmarkach Ekologicznych zapraszamy rzemieślników działających w regionie, gospodarstwa produkujące metodami ekologicznymi, gospodarstwa agroturystyczne, przedstawiciele gmin z regionów cennych przyrodniczo, małe lokalne przetwórnie oraz organizacje i instytucje ekologiczne działające w regionie. Dzięki temu każdy odwiedzający może porozmawiać bezpośrednio z wytwórcą, ze źródła dowiedzieć się jak robi się chleb powszedni, gdzie rosły aronie na pyszną nalewkę, jak lepi się garnki czy też zobaczyć staropolską rasę kur zielononóżek kuropatwianych. Zależy nam, aby mieszkańcy naszego miasta aktywnie brali udział w Jarmarku: organizujemy pokazy warsztatu rzemieślników lokalnych gdzie każdy może spróbować własnych sił w tradycyjnym rzemiośle, zapraszamy do dyskusji na spotkaniach, organizujemy konkursy...

Perspektywiczne kierunki rozwoju

Pierwszy Jarmark Ekologiczny odbył się w lecie 2001 pod pręgierzem na Rynku. W następnych latach nasze jarmarki gościły dwa razy do roku na wrocławskim Placu Solnym, gdzie jeszcze sto lat temu odbywał się handel solą. Począwszy od tego roku będziemy się spotykać co miesiąc na placu Targowym; jarmarki będą trwały kilka dni, nie zabraknie oczywiście tradycyjnego jarmarku świętojańskiego oraz zimowego jarmarku świątecznego. Podczas każdego z Jarmarków przekonujemy się, że zarówno wśród Wrocławian jak i wśród wystawców istnieje zapotrzebowanie na tego typu targi, jak również chęć do szerszej współpracy. Teren naszego działania nie ogranicza się tylko do miasta Wrocław. Merytorycznie wspieramy i bierzemy udział w innych imprezach promujących produkt lokalny i zrównoważony rozwój, np. Jarmarki w Miliczu, Krajowe Dożynki Ekologiczne w Przysieku, Festiwal Potraw Regionalnych Culinaria w Krotoszynie.

Monika Onyszkiewicz, Wiceprezes Fundacji EkoRozwoju
monika@eko.org.pl

prawa autorskie: TERRA login